Loading...

11 Tetori – Dita Ndërkombëtare e Vajzave

E52B8817-7FBA-4958-831A-800E734B57DA_w640_r1_cx0_cy3_cw0_s.jpg

Sot është Dita Ndërkombëtare e Vajzave.

Kombet e Bashkuara kanë nisur ta shënojnë këtë ditë për herë të parë më 11 tetor të vitit 2012.

Qëllim i saj është të njihen të drejtat e vajzave dhe sfidat unike me të cilat përballen ato.

Sipas Kombeve të Bashkuara, gati 60 për qind e 115 milionë të rinjve analfabetë në botë, janë vajza.

Komentet

Leave a Reply

Top
Njoftim nga Shqipmedia. Kemi kaluar në faqe të re. Kliko këtuwww.shqip.media