Loading...

15 këshilla për të udhëtuar në mënyrë inteligjente

0-84.jpg

Ata që kanë përvojë të gjatë në udhëtimedhe qëndrime në hotel e dinë se sa e rëndësishme është të bashkëveprojnë me stafin por edhe të njohin një sërë “trukesh” për një pushim më të rehatshëm.

1- E diela në krye – Udhëtarët e fundjavës, zbulojnë ekspertët e Hotels.comit që kanë përpiluar këtë listë, kanë lënë qytetin dhe biznesi rinis gjithçka të hënën në mëngjes. Hotelet shpesh lançojnë oferta fantastike në mbrëmje të së dielës dhe është gjithashtu koha më e mundshme për një përmirësim, pasi hotelet priren të jenë më pak të zënë.

2- Prenotoni nëpërmjet celularit – Udhëtarët gjithnjë e më shumë rezervojnë hotelet ndërkohë që janë në udhëtim dhe 54% e njerëzve në mbarë botën e rezervojnë hotelin me anë të telefonit dhe ky numër është gjithmonë e në rritje. Dhe në ditët e sotme ja vlen më mirë të prenotosh nëpërmjet celularit sepse aty zbulojmë edhe ofertat e veçanta.

3 – Qëndroni në rrethet e biznesit – Shumë qytete që janë të njohura për udhëtime biznesi, si Tokio, Londra, Brukseli dhe Sao Paulo, ofrojnë tarifa fantastike gjatë fundjavës sapo biznesmenët janë larguar. Ndonjëherë ju mund të gjeni hotele me 5 yje për më pak se 100 euro në natë.

4 – Programet e besnikërisë – Ndonjëherë paguan që të jesh besnik. Regjistrohu në programet e besnikërisë për të marrë normat më të mira, kuponat zbritje, net të lira dhe shërbime shtesë VIP.

5 – Udhëtoni me qenin për më shumë hapësirë – Ndonjëherë hotelet që pranojnë kafshë shtëpiake lënë dhoma më të mëdha për udhëtarët që janë me kafshë. Duke marrë mikun tuaj të vogël me vete, sigurisht që keni nevojë për një dhomë më të gjerë dhe të rehatshme.

6 – Prenotimi në minutën e fundit – Kanë mbaruar ditët që bëheshin rezervimet muaj më parë. Në fakt, prenotimi i minutës së fundit mund të kursejë shumë para. Për shembull, në hotelin tuaj ju tani mund të rezervoni deri në orën 5:00, kështu që nëse dëshironi një hotel pas një nate, mund të jeni i sigurt për të pasur një marrëveshje të mirë, pasi që më vonë prenotohet më lirë.

7 – Pyetni që të jeni në katin më të lartë – Suitat dhe dhomat premium janë zakonisht në katet e larta të një hoteli, kështu që kërkoni një dhomë në një kat të lartë! Edhe nëse ata nuk ju japin suitë presidenciale, do të jeni më larg nga zhurma e rrugës.

8 – Check-in sa më vonë të jetë e mundur – Nëse kontrolloni vonë, ekziston mundësia që hoteli të ketë shitur dhomat standarde, që zakonisht është kategoria më e prenotuar nga udhëtarët, kështu që mund të jetë e mundur një kategori më e lartë e dhomës.

9 – Bëja të ditur okazionet e tua special – Sigurohuni që një hotel të dijë për ngjarjet tuaja të veçanta dhe t’u kërkoni atyre një dhomë të këndshme për të festuar. Duke u thënë më parë u jepni atyre mundësinë për të caktuar një dhomë ku mund të gjeni një shishe shampanjë për të festuar. Këshillë: për kërkesa të veçanta nuk e telefononi hotelin në mes të 10 dhe 13, pasi ata kanë të ngjarë të kenë një linjë të gjatë të ftuarish që presin për t’u kontrolluar.

10 – Fuqia e rishikimeve dhe mediave sociale – Në ditët e sotme kritikat e mysafirëve dhe ekspozimi në mediat sociale janë shumë të rëndësishme për hotelet. Në check-in, u thoni atyre se do të shkruani një rishikim.

11 – Kërkoni për një dhomë në qoshe – Nëse është e mundur, kërkoni të keni një dhomë qosheje. Në varësi të strukturës së një ndërtese, këto dhoma janë më të bollshme dhe të qeta. Ju do të ndiheni sikur keni një dhomë kaq të bukur pa paguar për të. Gjithashtu vlen të zbulohet nëse hoteli ka pësuar renovime të kohëve të fundit dhe nëse po, kërkoni një nga dhomat më të reja.

12 – Bëhuni një mik i stafit – Kur të arrini në hotel, nëse mjedisi është plot tension, i tregoni personelit të hotelit që ju jeni në anën e tyre dhe tregoni veten në dispozicion për të pritur. Jini të sjellshëm dhe të durueshëm me stafin e pritjes. Kjo shpesh mund të çojë në një dhomë më të mirë dhe madje edhe përfitime si kontrolli i vonuar, oferta për mëngjes, një shishe verë, shporta frutash ose zbritje në mini-bar.

13 – Dhurata luksoze – Dhuratat e hoteleve nuk janë më ato që dikur ishin. Harroje edhe banjën e flluskës në shtëpi; Ju shpesh mund të përfitoni nga tualeti projektues, duke përfshirë locion trupor, maska fytyre dhe produkte bukurie. Sende të tjera për të parë për të janë çajërat ekzotike dhe snacks, pantofla, revista me shkëlqim, ose shkrime. Disa hotele gjithashtu shfaqin objekte si routers portativ Wi-Fi, çadra plazhi dhe biçikleta.

14 – Memo për Check-in – Nëse paketa juaj e dhomës nuk përfshin mëngjesin, ju lutemi kërkoni për oferta speciale në restorantin e hotelit gjatë check-in, veçanërisht për mëngjes. Ju mund të merrni zbritje të mëdha, një ftesë me orë të lumtura ose oferta speciale.

15 – Bashkohuni në klubin ekskluziv të hoteleve – Disa hotele, veçanërisht hotelet e biznesit, kanë një klub ekskluziv që u jep mundësi të gjithë gamës së shërbimeve dhe dhuratave. Me pagesa mund të përfitoni nga një sallë pritjeje e dedikuar me pije dhe ushqime falas, shërbim lavanderie, dhoma superiore, falas Wi-Fi dhe gazeta dhe revista falas. Ndonjëherë ia vlen të shpenzosh pak më shumë për të marrë më shumë.

Komentet
Top