Loading...

6 ushqime dimri për të humbur peshë

Losing-Weight.jpg

Ushtrimet e rregullta mund t’ju ndihmojnë se të parandaloni një gjë të tillë. Studimet tregojnë se njerëzit që humbin peshë ushtrojnë rregullisht. Mirëpo ka edhe dieta që vendoset sipas dëshirës dhe mundësis që një individ të largoje kg nga vetëvetja, gjë që praktikohet më së shumti nga gjinia femrore.

Ju kemi pregatitur disa mënyra të ushqyerit dhe që mund t’ju ndihmojë të humbni peshë apo ta ruani atë ashtu siç duhet. Kemi zgjedhur 6 lloje të ushqimeve përgjat stinës së dimrit të përdorni edhe atë:

1. Patate të ëmbla
Patatet e ëmbla kanë më shumë niseshte se llojet e tjera të patateve, sepse peshojnë më ulët në indeksin glicemik. Jo vetëm që patatet e ëmbla mbajnë nivelin e sheqernave të gjakut gjatë muajve të dimrit, por janë të mbushura me të njëjtën sasi të fibrave të ngopura si dhe patatet e bardha, gjë që na ngop kur i konsumojmë. Veç kësaj, këto patate janë të gjithanshme. Provoni t’I shtoni ato në ëmbëlsira, supa, në mish, në tava të ndryshme etj.sweet potatoes 2. Shegë
Ky frut i ëmbël i kuq është në një lloj mënyre sinonim me dimrin. Me farat e shegës mund të spërkasni sallatën ose tërshërën, falë ëmbëlsisë natyrale të tyre. Për fat të mirë, farat e shegës jo vetëm kanë shumë pak kalori, por gjithashtu janë plot me fibra dhe magnez, një komponent kyç për rezistencën, një domosdoshmëri kjo gjatë motit të ftohtë.

Shegë

3 Lakër Brukseli
Lakra e Brukselit përmban më shumë proteina në krahasim me të tjera perime të gjelbra apo sallata. Lakra e Brukselit ka shumë fibra.

Lakër Brukseli

4  Pazzi
A e dini se pazzi është “e gjelbërta” kryesore e dimrit?  Veç kësaj gjethet e tij kanë lëndë ushqyese, kalcium dhe magnez. Kalcium dhe magnezi, jo vetëm ndihmojnë për të mbajtur kockat e forta, për këta dy ushqyes punojnë gjithashtu të përmbushni oreksin, duke bërë të hani më pak.

400x265xshutterstock_198094127-400x265.jpg.pagespeed.ic.DMOYlAyC1_

5  Bollguri
Një tas bollguri është ideali për mëngjeset e ftohtë të dimrit. Plus, ai nxit bakteret e dobishme në zorrë dhe ndikon në atë se si trupi depoziton yndyrën, për shkak të shumë fibrave prebiotike brenda. I shoqëruar me pak kos, me copa bananeje apo molle apo mjaltë, vlerat e konsumit të tij rriten edhe më shumë.

Bollguri

6  Speci djegës

Ka pak kalori, shumë fibra dhe elemente ushqyese. Për shembull, nëse bëni një supë me lëng mishi dhe keni grirë në të domate, hudhër apo fasule të zeza dhe ndoshta pak protein, speci djegës do ta bëjë megjithatë pjatën tuaj më të shijshme dhe të ushqyeshme. Speci djegës përmban një fitokemikal të njohur si kapsaicin, i cili lidhet me humbjen e peshës dhe rrit metabolizmin.

chili peppers

Komentet

Leave a Reply

Top
Njoftim nga Shqipmedia. Kemi kaluar në faqe të re. Kliko këtuwww.shqip.media