Loading...

8 të famshmit e Hollywood-it të infektuar me HIV

Screenshot_19-11.jpg

SIDA është ndër sëmundjet më vdekjeprurëse në botë dhe shkaktohet nga një virus i quajtur HIV.

Personi i parë u infektua me këtë virus mendohet se ka qenë 30 vite më parë dhe që atëherë 36 milionë njerëz kanë vdekur nga SIDA.

Virusi HIV sulmon sistemin imunitar duke e dobësuar duke e çuar deri në vdekje.

Nga ky kjo sëmundje vdekjeprurëse kanë vdekur shumë persona mes tyre dhe VIP-a ndërkombëtarë.

Basketbollisti Magic Johnson i diagnostikuar me HIV por jeton ende.

Lojtari i tenisit Arthur Ashe, ndërroi jetë në vitin 1993, më moshën 50 vjeçare nga AIDS.

Grafisti amerikan Keith Haring u nda nga jeta në moshën 29 vjeçare.

Reperi i njohur Eazy-E u infektua me AIDS e cila dhe i mori jetën në moshën 31 vjeçare.

Në moshën 29 vjeçare ndahet nga jeta dhe aktori Timothy Patrick Murphy, për shkak të këtij virusi.

Aktroi Brad Davis e mbajti të fshehtë nga publiku infektimin me SIDA, u nda nga jeta në moshën 42 vjeçare.

Aktori Rock Hudson u infektua me HIV gjatë një transfuzimi gjaku, u nda nga jeta në moshën 60 vjeçare.

Pedro Pablo Zamora ishte ndër të parët persona që e pranoi publikisht se ishte gey, ai u nda nga jeta në moshën 22 vjeçare.

Komentet
Top