Loading...

9 simptomat e diabetit që ndoshta nuk i njihnit

0-100.jpg

Simptomat e diabetit janë të gjitha rreptësishtë të lidhura me fenomenin e hyperglycemisë dhe shpesh janë veçanërisht debilitante për organizmin. “Ndërhyrja në kohë është thelbësore për diagnozën e sëmundjes së parakohshme dhe ndërhyrjen, e pasuar me një trajtim të përshtatshëm”, shpjegon Alberto De Micheli, diabetolog i ACISMOM në Xhenova. Ja cilat janë simptomat.

Karakteristikat e diabetit

Diabeti është një sëmundje metabolike e shkaktuar nga mungesa ose aktiviteti i pamjaftueshëm i insulinës, një hormon kyç për të mbajtur glukozën në gjak. Diabeti i tipit 1, i karakterizuar nga mungesa pothuajse absolute e insulinës, ndodh papritur, zakonisht gjatë fëmijërisë ose adoleshencës, rrallë në moshë madhore) dhe simptomat janë shumë karakteristike. Diabeti i tipit 2, i karakterizuar nga aktiviteti i pamjaftueshëm dhe mungesa relative e insulinës, ndodh ngadalë, zakonisht në moshë madhore dhe simptomat janë më të nuancuara. Faktorët e rrezikut për zhvillimin e diabetit të tipit 2 janë: mbipesha ose obeziteti, nivele të larta të yndyrës në gjak, hipertension, pirja e duhanit, qëndrimi ulur për një kohë të gjatë, si dhe familjariteti. Tipari i përbashkët i dy llojeve të diabetit është përqendrimi i lartë i glukozës në gjak (hiperglicemia)

Urinim i bollshëm dhe i shpeshtë

Kur niveli i sheqerit në gjak është i lartë, trupi e eliminon atë me urinë: kjo rrit sasinë e urinës të dëbuar në 24 orë, e cila përmban sasi të larta të sheqerit. Zgjimi dy herë në natë për të urinuar, kur nuk kishte ndodhur kurrë më parë mund të jetë një thirrje zgjimi. Është pak a shumë e ngjashme kur fëmija urinon në shtrat.

Një etje e fortë

Me një eliminim më të madh të lëngjeve ju dehidratoni, kështu që pini sa më shumë. Disa pacientë që nuk e dinë se janë diabetikë shuajnë etjen e tyre me pije të ëmbla me sheqer ose me lëngje frutash, duke rritur kështu sheqerin në gjak dhe duke përkeqësuar situatën. Pra, fakti që ju ndjeheni veçanërisht të etur pa djersitje për shkak të nxehtësisë së tepruar ose trajnimit intensiv mund të jetë simptomë e diabetit.

Erë e keqe nga goja

Era e keqe e gojës , ashtu si ajo që është përdorur për të hequr manikyrin e thonjve nga thonjtë, është një simptomë klasike, veçanërisht e diabetit tip 1, tregon një dekompensim serioz metabolik. Kjo erë është rezultat i të ashtuquajturës ketoacidosis: në thelb organizmi i diabetikëve, i cili nuk ka insulinë, nuk arrin që të përdorë glukozën si një burim energjie, kështu që ajo djeg acidet yndyrore. Në këtë proces janë formuar disa trupa, që shkaktojnë erën e acetonit në frymëmarrje. Kjo simptomë mund të jetë e dobishme për të vlerësuar, kur një pacient vjen në dhomën e urgjencës në koma: koma mund të ketë arsye neurologjike, apo metabolike, por era e keqe e gojës është një tregues i rëndësishëm për mjekun në mënyrë që të adresohet për të zgjidhur problemin lidhur me diabetin e tipit 1.

Humbje peshe e papritur dhe lodhje

Humbja e menjëhershme e peshës ndikon kryesisht tek pacientët me diabet të tipit 1, në diabetin e tipit 2 mund të jetë më gradual. Normalisht sheqerna e humbur nga dieta, pasi zhyten transportohen në gjak në të gjitha rrethet e trupit ku qelizat janë në gjendje të përdorin ato për shkak të insulinës. Nëse kjo substancë mungon ose prodhohet në sasi të vogla, energjia e prodhuar nga sheqernat nuk është më në dispozicion dhe trupi bëhet i lodhur. Trupi përdor depozita yndyrore për nevojat ushqyese të tij dhe, në raste të rënda, indet e muskujve. Kjo rezulton në humbje peshe.

Uri e tepruar

Kur jeni të uritur pa arsye, mund të jetë simptomë e diabetit. Sëmundja e pengon trupin që të shndërrojë sheqernat në energji, kështu që ju ndiheni të uritur dhe jeni gjithmonë në kërkim të ushqimit për t’u karikuar. Në diabetin e tipit 1, një simptomë tipike është polyphagia e shoqëruar me humbje peshe: rritja e oreksit dhe marrja e ushqimit është pasuar nga një humbje paradoksale e peshës (në vend të shtimit të peshës që pritet). Ky fenomen ndodh më pak intensivisht në diabetin e tipit 2 ku pacienti është shpesh mbipeshë ose obez dhe mund të vëzhgojë humbjen e peshës duke ruajtur dietën e zakonshme të tepërt. Në raste të tjera të diabetit të tipit 2, humbja e peshës nuk ndodh.

Shërimi i ngadaltë i plagëve

Diabeti është një faktor i rëndësishëm kufizues në shërimin e plagëve. Nivelet e larta të sheqerit zvogëlojnë aftësinë për të shëruar plagët dhe një plagë aksidentale që nuk shërohet shpejt mund të jetë spiun i diabetit.

Infeksionet gjenitale ose urinare (cystitis, vaginitis, balanitis)

Nivelet e larta të sheqerit në gjak krijojnë një mjedis të favorshëm për rritjen e baktereve. Diabeti dobëson përgjigjet imune dhe aktivitetin e qelizave të bardha të gjakut dhe organizmi bëhet më i ekspozuar ndaj infeksioneve të llojeve të ndryshme, sidomos nga kërpudhat (candida) ose madje edhe nga bakteret. Kërpudhat dhe bakteret shpërthejnë në mjedise të pasura me sheqer. Nëse ndodhin më shumë infeksione (sidomos nga kërpudhat) në disa muaj dhe trajtimet standarde nuk funksionojnë, është e mundur që shkaku është diabeti. Pasi niveli i sheqerit në gjak të mbahet nën kontroll, shpeshtësia e infeksioneve duhet të ulet.

Shikim i paqartë

Kur sheqernat janë shumë të larta në gjak, syri ndikohet gjithashtu. Glikemia shumë e lartë shkakton ndryshime në lentet kristalore dhe në lëngun endokular që zvogëlon aftësinë për të parë, zakonisht duke e bërë vizionin të paqartë. Për të korrigjuar këtë lloj problemi tek sytë është e nevojshme që të ulet niveli i glukozës në gjak. Problemi i vizionit të paqartë mund të jetë vetëm i përkohshëm. Disa pacientë me diabet të padiagostikuar shkojnë te oftalmologu duke u ankuar që shohin turbull dhe kthehen në shtëpi me syze me recetë. Në fakt, duke korrigjuar nivelet e glukozës, efekti kthehet dhe vizioni i paqartë zhduket. Ky problem vizual nuk është retinopati diabetik, i cili është një ndërlikim i diabetit që zakonisht lind pas viteve të sëmundjes. Ajo mund të jetë e pranishme në fillim vetëm nëse diabeti diagnostikohet me vite vonesë në lidhje me fillimin e tij aktual.

Rritja e kariesit

Hiperglicemia dëmton dhëmbët dhe mishrat, duke e bërë më të mundshëm kariesin dhe infeksionet. Nëse vëreni një rritje në këto çështje është e mundur që shkaku mund të jetë diabeti.

Komentet
Top
Njoftim nga Shqipmedia. Kemi kaluar në faqe të re. Kliko këtuwww.shqip.media