Loading...

Doni t’i largoni përgjithmonë kilogramët e tepërt?

1BC8581A000005DC-3539020-image-a-2_1460597656427-634x380.jpg

Këmbëngulja shpaguhet kur vjen puna te dietat, thotë një studim i ri.

Studimi i ri, thotë që njerëzit duhet t’i përmbahen një diete për një vit në mënyrë që t’i largojnë kilogramët e tepërt përgjithmonë, shkruan Daily Mail.

Të zhvilluarit e shprehive të shëndetshme të të ushqyerit, e ndërron bazën përbërëse kemikale të trupit duke bërë që pesha e re të cilën e keni fituar të qëndrojë e tillë.

Dietat te shumë persona e kanë efektin e kundërt pasi ndërprehet, ata shtojnë tërë peshën që kanë humbur dhe nganjëherë fitojnë edhe më shumë kilogramë.

Mirëpo, dietologët në Danimarkë bëjnë me dije se kjo mund të evitohet nëse personat që mbajnë dietë janë të vendosur ta qojnë deri në fund.

Obezët që duan të humbin peshë, duhet të vazhdojnë me regjimin e ushqimit për një vit rresh nëse duan të ndryshojnë kemikalet e trupit të tyre.

Studimi është realizuar nga Universiteti i Kopenhagës në Danimarkë.

Komentet

Leave a Reply

Top
Njoftim nga Shqipmedia. Kemi kaluar në faqe të re. Kliko këtuwww.shqip.media