Erdogan takohet me Vuçiqin: Serbët i konsiderojmë fqinjë

auto_vucic-780x4391494692087.jpg

Kryeministri serb Aleksandar Vuçiç u takua në Pekin me Presidentin e Turqisë Rexhep Tajip Erdogan për të diskutuar rreth bashkëpunimit ekonomik ndërmjet dy vendeve dhe situatën në rajon.

Vuçiç shprehu kënaqësi për interesin në rritje të investitorëve turq, si dhe zgjerimin e kapaciteteve ekzistuese të kompanive që tashmë po bëjnë biznes në Serbi, raporton Tanjug.

Ndërsa, Erdogan ka deklaruar se Serbia është një faktor kyç për stabilitetin në rajon.

“Serbia është shumë e rëndësishme për stabilitetin në Ballkanin Perëndimor. Edhe pse nuk ndajmë kufijtë bashkë, ne e konsiderojmë Serbinë si një fqinj”, deklaroi Erdogan.

Komentet
Top