Loading...

Formula 1: Renault prezanton modelin për sezonin 2016

Renault-prezanton.jpg

Me sloganin “Ja ku po vijmë”, është prezentuar makina e re nga Formula 1 për sezonin 2016,firma e Renault, në Paris ku është edhe qendra e kompanisë, inxhinierët dhe stafi drejtues ndezën “dritën jeshile” të një epoke të re për makinën që shoqërohet nga disa risi interesante.

Viti 2016 do të jetë edhe rikthmi i modelit Renault në Formula 1 si konstruktor i pavarur, pasi nga 2016 nuk do të jetë vetëm si furnizues por edhe garues! Me 23 tituj botëror nga 552 gara në 34 sezone e me 168 fitore të arritura, Renault kërkon t’i rikthehet lavdisë duke u rikthyer te titulli kampion gjatë sezoneve të ardhshme. Renault ka krijuar sektorin e prodhimit të makinave sportive si dhe ka nisur punën për akademinë për pilotët e rinj.
Ku dallojm dy pilotët zyrtarë që janë danezi 23-vjeçar, Kevin Magnussen dhe 25-vjeçari britanik, Jolyon Palmer.

Komentet

Leave a Reply

Top
Njoftim nga Shqipmedia. Kemi kaluar në faqe të re. Kliko këtuwww.shqip.media