Loading...

FOTO / Ku jetojnë njerëzit më të pasur në Amerikë

Multi_Million_House_022-2.jpg

A e keni  kontrolluar listën me të re  Forbes 400: Lista e plotë e njerëzve më të pasur në Amerikë ?

Surprizon  Bill Gates, me një  pasuri  prej  81 miliardë dollarë , në krye te renditjes  pas  njëzet e tre vitesh qe  eshte prezent ne kete liste. Nderkohe qe  miku i tij Warren Buffet  ka  zbritur ne vendin e trete  per here te pare pas  pesembedhjete vjetesh me nje psuri neto prej  65.5 miliarde  dollare .

Fale  rritjes  se  vleres  se aksioneve ne  burse  te firmave  Hi-Tech ,  drejtuesit  e ketyre kompanive (CEO)  duket  qe  kane akumuluar shume pasuri me shpejt se te tjeret. Jeff  Bezos  , bosi i Amazon.com  fitoi rreth 20 miliarde dollare duke  arritur  nje pasur neto prej rreth 67 miliarde dollare, duke u bere ne kete menyre njeriu  ne  vendin e dyte te listes  Forbes per me te pasurit  ne Amerike.

Shefi  i Facebook  Mark Zuckerberg  u ngjit ne  vendin e katert  ne pozicionin me te mire te tij ne kete listim  me nje pasuri neto ,prej rreth  55.5  miliarde dollare. Ne vendin e  peste  eshte themeluesi i Oracle  Larry  Ellison  me nje pasuri neto  prej rreth  49,7 miliarde  with a net worth of $55.5 billion.

Ne vendin  e  gjashte, eshte ish kryetari i Bashkise  se  New York  Michael Bloomberg, CEO i kompanise   Bloomberg L.P., i cili ka nje pasuri rreth 45 miliarde dollare.

Keta gjashte persona kane se  bashku nje pasuri qe arrin ne rreth 363.3  miliarde dollare , pjesen me te madhe te te ciles e kane aksione  ne kompanite qe kane themeluar. Por , nje pjese e pasurise  se tyre eshte e investuar ne pasuri te patundshme. Bill  Gates, ka ne pronesi ne Uashington nje rezidence me vlere rreth 170 milione  dollare, disa  ferma  me kuaj ne  SHBA  si dhe ka aksione ne  rrjetet  e hoteleve luksoze  me ane te firmes se investimeve private  Cascade.

Me poshte hidhini nje veshtrim rezidencave  te cilat  gjashte njerezit me te pasur te Amerikes  e quajne  shtepi :

1. Bill Gates

Pasuria: $81 miliarde
Rezidenca : Medina, Washington

Bill-Gates-House-1-570x244

Bill Gates, 60 vjecar  e kalon kohen me te shumte  ne rezidencen  e tij  Medina prej 6200 metra katrore ne Washington, e cila  njihet dhe me pseudonimin Xanadu 2.0   e cila  sheh  drejt Liqenit  Uashington . Ai harxhoi  7 vjet kohe per te ndertuar kete rezidence  dhe  vleren  63.2 milione dollare  e cila eshte e paisur  me  cilesite  hi-tech  me te fundit . Ai bleu token per 2 milione dollare ne 1988 , dhe aktualisht vlera e saj aktuale si rezidence eshte ne  kuoten e 170 milion euro.

 

2. Jeff Bezos
Pasuria: $67 miliarde dollare
Rezidenca: Medina, Washington

jef-bezzos-house-570x244

Jeff Bezos, 52 vjeçar, gjate  kohes se ngritje dhe rritjes se perandorise se tij e-commerce  ka blere shume prona te patundshe si dhe terrene  duke i renditur ne vendin e 26 per sasine e tokave  ne pronesi ne Amerike. Ne konceptin e rezidences ai ka ne pronesi  ai ka nje ferme ne West Texas  me siperfaqe  667 km2 , nje shtepi  ne shtetin  e Uashingtonit , tre apartamente te lidhura me njeri tjetrin ne  Manhattan’s Century TowerI , dhe nje siperfaqe prej 1115 m2  ne  kufi prone  me  Tom Cruise sipas Forbes.

Shtepia  e tij ne Medina , Uashington  shuma prane zyrave qendrore te Amazon  eshte rreth  2.1 ha  me rreth  2700  m2  siperfaqe te banueshme.Gjithashtu  ka dhe nje hangar me siperfaqe 500 m2  ne Liqenin  Uashington.

 

3. Warren Buffett
Pasuria: $65.5 billion
Rezidenca: Omaha, Nebraska

Warren-Buffet-house-500x214

Z. Buffet , 86 vjec  njihet per stilin e tij te te jetuarit thjeshte.

Shtepia e tij  eshte ne Omaha , Nebraska  te cilen e bleu ne vitin 1958 per 31 mije dollare. Z. Buffet ka jetuar ne kete shtepi qe prej asaj kohe.Shtepia eshte ndertuar ne vitin 1921 , dhe pas disa nderhyrjesh  aktualisht  eshte me siperfaqe  600 metra katrore .

 

4. Mark Zuckerberg
Pasuria: $55.5 billion
Rezidenca: Palo Alto, California

Mark-Zuckerberg-house-700x300

Sipermarresi  me i ri  nder me te pasurit ne Amerike  Mark Zuckerberg  e ka  investuar pasurine e tij  ne arsim, shendetesi dhe filantropi. Pasurite e patundhsme  perfshijne shtepine e tij ne Palo Alto dhe  nje shtepi te dyte ne vleren 9.9 milione dollare prane  Dolores Park ne San Francisco.

Mr. Zuckerberg, 32 vjecar , bleu shtepine e tij te pare te stilit   Craftsman , rreth 465 metra katrore  ne Palo Alto per rreth 7 milione  dollare ne vitin 2011.Ai gjithashtu  shembi kater nga shtepite qe e rrethonin  ne vitet ne vazhdim gje e cila i kushtoi rreth 43.8 milione dollare per te ruajtur me mire jeten  e tij private.

 

5. Larry Ellison
Pasuria: $49.3 billion
Rezidenca: Woodside, California

Larry-ellison-house-700x300

Drejtuesi ekzekutiv  i kompanise  Oracle  Larry Ellison, 72, ka nje portofol te zgjeruar te  pasurive te patundshme.Ai ka blere pjesen me te madhe te ish-fqinjeve te tij ne  Malibu dhe  perreth liqenit Tahoe. Eshte pronar edhe  i fermes  Beechwood  ne Newport , Rhode Island ; nje vile  ne Kyoto  Japoni  dhe 98 % te territorit ne Lanai , ishulli i gjashte me i madh ne  Hawai, te cilin e bleu per 550 milione  dollare ne 2012  duke iu referuar raporteve te publikuara.

Prona e tij ne  Woodside, California, me nje vlere rreth 110 milion  dollare , eshte modeluar  sipas arkitektures  japoneze te shekullit te 16-te.

6. Michael Bloomberg
Pasuria: $45 billion
Rezidenca: Manhattan, New York

michael-bloomberg-house-700x300

Ish kryebashkiaku i New York Michael Bloomberg, 74 vjec , ka me shume   se nje duzine  pasurish te patundshme anembane botes. Ai e kalon pjesen me te madhe te kohes ne  shtepine  ne Upper Estate Side , por ka gjithashtu  pasuri te patundshme ne  Hamptons ne New York,Londer, Bermuda, Colorado dhe Florida.

Komentet
Top
Njoftim nga Shqipmedia. Kemi kaluar në faqe të re. Kliko këtuwww.shqip.media