Loading...

Gazeta maqedonase “e gjen” origjinën e shqiptarëve: Janë nga Afrika!

0-201.jpg

Gazeta proqeveritare “Dnevnik” e Shkupit, e cila ka mbështetur fuqishëm protestat antishqiptare në Shkup, ka publikuar një shkrim, në të cilin thuhet se shqiptarët kanë prejardhje nga Afrika, përcjell agjencia e lajmeve INA.
Sipas informacioneve të një “hulumtimi” në të cilin bazohet gazeta, shqiptarët janë më të afërt me popujt që jetojnë në Afrikë, gjegjësisht, siç thuhet, me halpogrupet E2 dhe E3 që janë të ngjashme me ADN-në e marokenëve dhe algjerianëve.

Sipas këtij “studimi” maqedonasit kanë afërsi me serbët dhe bullgarët.

Përveç kësaj, kontestohet edhe fakti se popujt sllavë kanë ardhur nga Karpatet.

Komentet
Top