Loading...

Horoskopi, kristali i duhur për çdo shenjë të zodiakut

0-26.jpg

Secili prej nesh ka preferencat e veta: por për të gjetur atë ideal për ne, na vjen në ndihmë zodiaku duke filluar nga dashi tek peshqit. Kristalet me ngjyrat dhe format e tyre të ndritshme, gjithmonë tërheqin vëmendjen tonë. Ka xhevahire që me dritat dhe shkëlqimin e tyre, na tërheqin më shumë se të tjerat. Bazuar në vetitë magjike që kanë, mund t’i vëmë këto gurë të ngulitur në bizhuteritë tona ose mund t’i ruajmë ato në çanta të vogla pambuku. Le të përpiqemi të zbulojmë me anë të horoskopit dhe yjeve cili është guri është më i përshtatshëm për ne!

DASHI – Kristali juaj nuk mund të jetë tjetër veçse i kuq. Ju harxhoni çdo ditë shumë energji dhe keni nevojë për ta rifituar atë energji. Rubini sigurisht është i duhuri për ju. Njëherë e një kohë ky gur i çmuar është quajtur “Guri i Diellit”. Simbolizon veprimin, pasionin, forcën vitale dhe guximin. Konsiderohet si një fatsjellës si në çështjet e zemrës ashtu edhe në ato me natyrë ekonomike. Duket se, në rast rreziku, ndryshon nuancat e kuqe. Vendoseni në një unazë që gjithmonë ta mbani me vete.

DEMI – Ndër gurët që lidhen me shenjën tuaj është safiri, simbol i besnikërisë në dashuri. Ky kristal mund të jetë shumë i dobishëm për të qetësuar xhelozinë dhe ankthin tuaj. Tonalitetet e ndryshme të së kaltrës ju kujtojnë ngjyrën e qiellit dhe ju shtyjnë të kujdeseni për spiritualitetin tuaj. Në Indi thuhet se safiri shërben për të nxitur intuitën, duke aktivizuar mendjen dhe duke lënë mënjanë instinktet që shpesh na bëjnë të marrin vendime të gabuara. Një ndër vlerat e tij është gjithashtu edhe mbrojtja e shikimit.

BINJAKËT – Kristali më i përshtatshëm për ju është agati, i cili mund të jetë shumë i dobishëm për t’ju ndihmuar të gjeni brenda vetes përgjigjet e shumë pyetjeve që ju kërkoni çdo ditë. Që nga kohërat e lashta, agati u konsiderua si një gur i shenjtë dhe i aftë për të infuzuar guximin dhe forcën. Ngjyrat e saj të ndryshme u përshtaten shumë aspekteve të personalitetit tuaj. Gjithashtu nxit optimizin dhe shpresën në rastet e depresionit dhe melankolisë, që zakonisht i alternoni me gjendjen tuaj të euforisë totale.

GAFORRJA – Planeti juaj zgjedh kristalin e gurit të hënës ose të adularisë si kristal. Ky gur mund të jetë transparent, i bardhë ose me reflektime të ngjashme me ato të perlave. Në lindje përdorej si një talisman për të parashikuar të ardhmen. Ndër vlerat e saj është gjetja e ekuilibrit të mirë midis emocioneve dhe arsyes. E mbani atë kur ndjeni se jeni në vështirësi ose kur ndjeni një vello melankolie që po ju afrohet. Ky kristal largon tensionet dhe frikën.

LUANI – Për shenjën tuaj është e nevojshme një perlë me ngjyra të ngrohta dhe të ndritshme: qelibari. Ngjyra e verdhë e saj e mjaltit me siguri mund të stimulojë energji të madhe tek ju. Duket se qelibari është në gjendje të kthejë energjitë negative në energji pozitive dhe kjo është arsyeja pse që atëherë është përdorur për të krijuar amuleta të fuqishme. Është simbol i dashurisë dhe virtytit. Mbajeni atë si varëse në qafën tuaj dhe lëreni që t’iu mbrojë! Është gjithashtu një gur shumë efektiv për të zhvilluar kreativitetin.

VIRGJËRESHA – Kristali që mund të jetë më i dobishëm për të stimuluar imagjinatën tuaj është jade. Virtytet e tij magjike u vlerësuan veçanërisht shumë në Kinë. Është një kristal i çmuar dhe veshja e saj mund t’ju ndihmojë të gjeni gëzim të brendshëm dhe të keni besim më të madh në aftësitë tuaja. Ju gjithashtu mund të eksperimentoni edhe liker jade, një liker pluhur me bazë jade dhe oriz: në të kaluarën u përdor për të forcuar kockat dhe muskujt, për të pastruar gjakun dhe për të qetësuar rrjedhën e mendimeve.

PESHORJA – Për ju që aspironi për bukurinë dhe përsosmërinë, guri më i përshtatshëm është diamanti, guri i çmuar më i vështirë. Kur është i pastër, është transparent, por mund ta gjeni edhe me ngjyra. Diamanti konsiderohet simbol i dashurisë dhe në fakt është i lidhur me Venusin, planetin tuaj. Një efekt tjetër është të ndihmojë në ruajtjen e vetëkontrollit. Nuk është e lehtë të gjesh diamante të mëdha, por mund ta mbash në një qese ose ta montosh në një aksesor / bizhuteri.

AKREPI – Një nga gurët më të dobishëm për shenjën tuaj është korniola, zakonisht gjak i kuq, por jo uniform. Në Transilvani asnjë vapir nuk të afrohej nëse mbaje këtë gjerdan. Është një gur që ndihmon për të mposhtur armiqtë dhe për t’iu mbrojtur nga ankthet e natës. Korniola favorizon si fizikun ashtu edhe mendjen dhe energjia e saj ju bën më sexy dhe sensual. Për të shfrytëzuar vlerat e saj, duhet të përpiqeni ta sjellin atë në kontakt të ngushtë me lëkurën tuaj.

SHIGJETARI – Jupiteri sugjeron për shenjën tuaj një gur në tone blu: lapis lazuli. Ky kristal në të kaluarën është përdorur nga piktorët për të marrë ngjyrë blu edhe pa shkuar në det. Vlerat e tij magjike në të kaluarën e bënin të dashur dhe fisnikët e mbretërit e mbanin shpesh. Lapis lazuli përdoret kundër pagjumësisë dhe prandaj duhet të mbahet nën jastëk. Gjithashtu ndihmon në kërkimin shpirtëror dhe duket se amerikanët e mbajnë atë në kuzhinë, sepse ajo ka fuqinë për të pastruar ushqimin.

BRICJAPI – Oniksi, më shumë se çdo kristal tjetër, ju ndihmon konkretisht në arritjet tuaja personale. Zakonisht ky gur është i zi ose i zi dhe i bardhë, ose ngjyrë bezhë. Që nga mesjeta ajo ishte përdorur për të krijuar amuleti që mbajnë shpirtrat e liga larg dhe kjo është arsyeja pse ajo gjithashtu konsiderohet guri i shtrigave. Ndër virtytet e tij është se ndihmon për të marrë vendime të rëndësishme dhe krijon ekuilibrin mes nacionalitetit dhe intuitës. Është gjithashtu shumë e dobishëm për forcimin e sistemit imunitar.

UJORI – Kristali më i përshtatshëm për shenjën tuaj është bruzi, i cili u përdor si një amulet edhe nga egjiptianët e lashtë. Bruzi arrin të stimulojë mendjen, por në të njëjtën kohë jep një ndjenjë stabilitetit dhe paqeje. Në kristaloterapi përdoret për të rritur forcën shpirtërore. Gjithashtu përdoret edhe për të dhënë energji sipas traditave të feve indiane. Marrja e këtij guri si një dhuratë është një simbol i pasurisë dhe lumturisë. Ju mund ta mbani atë në bizhuteri ose si dekoratë në sendet që gjithmonë mbani me vete.

PESHQIT – Guri yt është ai i dashurisë universale: ametisti. Ngjyra e tij ndryshon nga jargavan në të purpurt dhe lidhet me vizionin tuaj mistik të jetës. Legjenda thotë se nimfi ametist, për të shpëtuar nga dashuria e Bacco, u kthye në një kristal të pastër dhe të pangjyrë. Bacco pastaj i dha kristalit ngjyrën e verës dhe për këtë arsye konsiderohet si një kristal i matur, i efektshëm për të luftuar edhe problemet e alkoolit. Ametisti nxit përqendrimin dhe intuitën dhe ndihmon gjumin.

Komentet
Top