Loading...

Horoskopi, sa të shkathët dhe iniciator janë 12 shenjat?

0-56.jpg

Shpesh, për të kapur mundësitë që na ofron jeta, është e nevojshme të jemi të shkathët dhe të veprojmë me guxim drejt qëllimeve tona. Për dikë është më e lehtë sepse është një karakteristikë shpesh “e lindur”. Për të tjerët është pak më komplekse dhe nuk ndihen gjithmonë aq të guximshëm sa të rrezikojnë. Horoskopi na zbulon se sa të shkathët janë shenjat zodiakale. Shenjë për shenjë, yjet na udhëheqin drejt një kuptimi më të mirë të vetes dhe të të tjerëve.

DASHI – Ju me siguri mund të thoni se jeni emblema e iniciativës. Mos mendoni shumë kohë para se të veproni (në të vërtetë, mos reflektoni fare) dhe ju pëlqen që gjithmonë të jeni në vendin e parë, edhe kur është fjala për fillimin e një ndërmarrjeje të rrezikshme. Për ju, të qenit iniciator do të thotë të përmbushni suksesin, duke iu afruar plotësimit të dëshirave, të cilat mund të jenë ato të ditës ose të jetës. Ju jeni personi i cili mund t’i inkurajojë të gjithë që të ndërmarrin hapa përpara!

DEMI – Dikush ngatërron ngadalësinë tuaj me mungesën e shkathtësisë. Në realitet ju jeni shumë i shkathët dhe, kur bëhet fjalë për arritjen e një qëllimi fiks, nuk ka pengesë që ju frikëson. E tejkaloni përtacinë tuaj! Ju keni patjetër nevojë për kohën tuaj, jo aq shumë për të filluar një situatë të re për ta sjellë atë përpara me intensitet dhe ritëm të përshpejtuar. Nëse nuk jeni i interesuar për një situatë, nuk e shihni se pse duhet të shpërndani energjinë tuaj kot.

BINJAKËT – Me fjalë (tuajat, sigurisht) ju jeni personi më iniciator në botë, por kur bëhet fjalë për faktet, ju duhet të ndërmerrni disa hapa prapa. Për të qenë me të vërtetë iniciatior, idetë nuk janë të mjaftueshme, por nevojitet shumë konkretizim. Kur kjo ndodh, ju mund të bëni mrekulli të vërteta. Nuk ka kritere fikse që përcaktojnë shkathtësinë tuaj dhe nganjëherë ju mund të tregoni veten më me iniciativë në një situatë që nuk ju intereson përfundimi sesa në situata të tjera që janë pranë zemrës suaj.

GAFORRJA – Shkathtësia nuk është aspak midis karakteristikave tuaja më të forta, por kur e dëshironi diçka, ju e dini se si ta bëni dikë tjetër të jetë iniciator. Për të marrë një iniciativë, në çdo fushë të jetës, duhet të keni një motivim të madh sepse emocionet tuaja drejtojnë dhe qeverisin jetën tuaj. Ajo që ju pengon shpesh është një pasiguri bazë që ju pengon të shihni vlerën tuaj të vërtetë dhe aftësitë tuaja të mëdha.

LUANI – Për ju, shkathtësia është një çështje parimore: një person i guximshëm dhe kurioz si ju nuk mund të ndërmarrë hapin e parë drejt një qëllimi interesant. Ju pëlqen të tregoni këtë anë tuajën dhe gjithmonë e bëni atë me krenari dhe dinjitet të madh. Nëse gjeni dikë që ka frikë të marrë një iniciativë, ju vullnetarisht bëni këtë gjë që të jepni shfaqje falas të veprave tuaja heroike. Por a është e vërtetë që ju nuk keni frikë dhe besoni aq shumë në aftësitë tuaja? Po, është e vërtetë!

VIRGJËRESHA – Ju mendoni se mund të jetë shumë të shkathët: është drojë e juaja dhe mungesë e familjaritetit në menaxhimin e emocioneve tuaja. Para se të merrni një iniciativë, zakonisht prisni derisa kushtet të jenë të favorshme dhe të përsosura. Ju nuk e pëlqeni rrezikun dhe kjo shpesh ju detyron të hiqni dorë nga objektivat që doni të arrini. Në të vërtetë, duke u fokusuar në “kundër”, pse nuk përpiqeni të përqëndroheni në “pro” që mund të krijojnë veprimet tuaja? Mos i humbisni idetë tuaja të shkëlqyera!

PESHORJA – Fjalës “shkathtësi” ndoshta ia dini kuptimin sepse e keni lexuar atë në një fjalor por, në praktikë, nuk e dini se çfarë është. Ju nuk jeni një person me iniciativë dhe kur duhet të bëni diçka – çdo gjë – fillojnë dyshimet dhe, në pavendosmërinë për atë se çfarë të bëni apo jo të bëni, nuk bëni asgjë. Veprimet tuaja pastaj mund të shqetësojnë balancat që janë krijuar në kohën që ju rrethon. Herë pas here duhet të mbani mend se ka një proverb që thotë: “kushdo që nuk rrezikon nuk rrokulliset”.

AKREPI – Nëse jeni të interesuar të bëni diçka, ju nuk e thoni atë për askënd: ju e vendosni veten në krye të situatave më të ndërlikuara dhe komplekse. Shkathtësia juaj është shumë e rrezikshme, sepse nuk merr parasysh ndonjë rrezik ose, edhe më keq, nxitet pikërisht nga mendimi se realizimi i biznesit tuaj është i pamundur (ose pothuajse). Nuk mund ta kuptosh pse ka njerëz që kanë frikë të bëjnë diçka. Ju nuk keni frikë nga pasojat dhe jo të gjithë janë hakmarrës si ju.

SHIGJETARI – Duke qenë një shenjë e zjarrit, ju jeni shumë iniciatior, por shpesh grotesk dhe qesharak në situata që nuk ju japin përparësi. Ajo që ju kursen është aftësia juaj e lindur që gjithmonë të njihni anën pozitive të gjithçkaje. Mund të thuhet se guximi juaj mbështetet nga një forcë e madhe mendjeje, e cila ju sjell fat dhe ju mban të qeshur edhe kur humbisni. Ju mund t’u mësoni të tjerëve vlerën e mirënjohjes që ju shtyn të vazhdoni.

BRICJAPI – Ju nuk jeni një person që pret fatin për të lëvizur ngjarjet, edhe pse jeni mjaft pesimist. E juaja është një iniciativë e llogaritur: mos lëvizni një hap pa qenë i nënshtruar për analiza të shumta, veçanërisht ato ekonomike. Ju keni nevojë për një kohë mjaft të gjatë për të lëvizur më pas në një veprim të drejtuar dhe të dërguar. Problemi lind kur diçka shqetëson planet tuaja, edhe nëse në shumicën e rasteve, në mesin e vlerësimeve tuaja, gabimi është marrë gjithashtu në konsideratë.

UJORI – Ju nuk ju pëlqen që të caktoni etiketat dhe kështu, kur dikush përpiqet të kuptojë nëse jeni me iniciativë ose jo, gjithmonë përpiqeni të ngatërroni mendimet tuaja. Ju jeni të paparashikueshëm, mund të jeni tepër i shkathët ose e kundërta të saktë. Nëse një situatë është indiferente ndaj jush, vështirë se mund të bëni diçka që mund ta ndryshojë: dikush mendon se është mënyra juaj për të bërë, por është thjesht një mungesë interesi. Shkathtësia dhe mërzitja tek ju nuk mund të bashkëjetojnë absolutisht.

PESHQIT – Ju keni aftësinë e mahnitshme për të nxjerrë shkathtësinë tuaj vetëm për biznese të pamundura, ato që mund të arrini vetëm në ëndrrat tuaja. Në situata “normale” dhe tokësore, në anën tjetër, ju preferoni që të tjerët të bëjnë diçka për ju ose të presin për raste fatlume në të cilat vazhdoni të besoni, pavarësisht nga çdo gjë që ju duket ndryshe. Megjithatë, në shoqërinë e njerëzve shumë iniciator, ju gjithashtu keni mundësinë të bëheni njësh me ta dhe të zbuloni anët e reja të vetes.

Komentet
Top
Njoftim nga Shqipmedia. Kemi kaluar në faqe të re. Kliko këtuwww.shqip.media