Loading...

Hulumtuesit: Të hani dy hamburgerë është më mirë se të porosisni pomfrit

4623608900000578-0-image-a-9-1510156892900.jpg

Tashmë e dëgjoni shpesh të thuhet se ushqimi i shpejtë nuk është i shëndetshëm për ju. Por është një mënyrë që ndoshta mund të zbutë këtë çështje.

Kështu, në vend që të urdhëroni një hamburger me patate të skuqura, është më e shëndetshme të zgjedhës një burger të dytë, thonë nutrionistët.

Kjo do të thotë që ju keni katërfishuar proteinën e cila ju mban më gjatë të ngopur, thotë Emily Field, e cila gjithashtu është në dietiste e mirënjohur, trnasmeton Indeksonline.

Pra, duke shkëmbyer patatet e skuqura për një hamburger të dytë, mund të reduktoni marrjen tuaj të kalorive  të përgjithshme për pjesën tjetër të ditës.

Për më tepër, zvogëlohet edhe sasia e karbohidrateve që konsumoni.

Në anën tjetër, patet e skuqura kanë shumë yndyr të pashëndetshme.

Matematika

Një hamburger nga McDonalds ka 250 kalori dhe 13g proteina. Një pjesë e mesme e patateve të skuqura ka më shumë kalori prej 337 dhe vetëm 3.3 g proteina.

Karbohidratet ndikojnë drejtpërdrejt në nivelin e sheqerit në gjak, kështu që ky kalim i thjeshtë mund të ndihmojë shumë në këtë aspekt.

Kjo është shumë e rëndësishme për diabetikët.

Komentet
Top
Njoftim nga Shqipmedia. Kemi kaluar në faqe të re. Kliko këtuwww.shqip.media