Loading...

Këto 10 vende të botës do të zhduken brenda 100 viteve

Screenshot_1-57-800x450.jpg

Gjatë historisë shumë perandori dhe shtete kanë rënë, kombet janë zhdukur apo transformuar dhe ky proces nuk ka mbaruar. Analistët politikë shpjegojnë se nocioni i një kombi apo një shteti nuk zgjat, dhe sigurisht nuk është i përjetshëm.

Megjithëse vendet shpesh zhdukën duke u kapur dhe ndarë në mes të armiqve, duket se vendet në të ardhmen do të kenë disa probleme të tjera që do t’i ndajnë apo shkatërrojnë, transmeton gazetametro.net

Nga kërcënimet si ngritja e nivelit të detit, ndarjet kulturore dhe etnike brenda shoqërisë, pyetja është nëse këto 10 vende do të mbijetojnë në 100 vitet e ardhshme:

Holanda

Efektet e ndryshimeve klimatike të shkaktuara nga ngrohja globale janë shkatërruese për ishujt tropikal, por është e vështirë të imagjinohet se ato mund të dëmtojnë vendet evropiane. Pjesa më e madhe e territorit të këtij vendi është ose në nivelin e detit ose vetëm një metër më lart. Është pikërisht për shkak të këtij fakti që ngrohja globale është një çështje e mbijetesës për Holandën. Për vite ata kanë luftuar me detin i cili është në rritje duke ngritur argjinat e tyre dhe duke i zgjeruar ato. Përkundër kësaj, përmbytjet janë të shpeshta.

Koreja e Veriut

Meqenëse ky vend është nën udhëheqjen e dinastisë Kim që nga vitet 1940, duket se është vetëm një çështje kohe që kurioziteti brenda shoqërisë po kulmon dhe po shpërthen. Ka thashetheme të ndryshme rreth përpjekjeve të disa grushteve ushtarake që fshihen nga mediat. Analistë të shumtë besojnë se kolapsi i sistemit do të vijë gjithashtu për shkak të pakënaqësisë brenda topit politik.

Lajm i mirë për shtetin është sigurisht fakti se pas rënies së dinastisë Kim, Koreja e Jugut është e gatshme të investojë në riparimin e dëmeve dhe bashkimit të kombit.

Belgjika

Edhe pse ky vend është shtëpia e Kombeve të Bashkuara, vetë Belgjika mund të mos jetë aq e bashkuar për 100 vite. Është e ndarë në konfrontimin e çështjes etnike të ndarjes në Flemings dhe Valons. Meqenëse nuk kanë të njëjtën gjuhë dhe kanë shumë ndryshime të tjera kulturore, pritet që valonasit të kenë sukses në përpjekjet e tyre për të krijuar një lloj aleance me Francën ose për të arritur pavarësinë e tyre, si dhe Flemingsët të cilët nuk duan ta lejojnë atë, por synojnë pavarësinë absolute të shtetit të përbashkët.

Për shkak të tensioneve në rritje, shumë analistë spekulojnë se ndarja e vendit do të vijë në 20 vitet e ardhshme.

Maldivet

Për të gjithë ata që nuk besojnë në konceptin e ngrohjes globale, Maldivet është një shembull i vërtetë për t’i kushtuar vëmendje. Ky komb ishull, i vendosur në mes të Indisë dhe Afrikës, po përballet me një rrezik serioz të fundosjes. Kërcënimi është bërë aq i madh sa ish-presidenti i shtetit e ka konsideruar mundësinë e blerjes së një vendi në Azinë Jugore, ku ai do të lëvizte të gjithë kombin nëse niveli duhet të vazhdojë të rritet.

Sipas parashikimeve, Maldivet janë vendi i parë që do të zhduket për shkak të ngrohjes globale dhe kjo mund të ndodhë rreth vitit 2085.

Mbretëria e Bashkuar

Meqenëse është një bashkim i vendeve të ndryshme në të cilat ka aspirata të forta për pavarësinë, është e mundur që shpërbërja gjithashtu do të dëmtojë këtë fuqi botërore. Skocia ka pasur një lëvizje të pasuksesshme për pavarësinë në vitin 2014.

Pasi Britania e Madhe vendosi vitin e kaluar të largohet nga Bashkimi Evropian dhe kjo procedurë nuk u miratua në mënyrë të barabartë nga të gjitha pjesët e vendit, kjo do të bëhej një pikë pengese. Besohet se disa vende do të largohen nga Mbretëria e Bashkuar dhe do të bashkohen me BE-në si të pavarur dhe ky proces do të zgjidhet në 20 vitet e ardhshme.

Iraku

Në një gjendje lufte që nga viti 2011, ky vend është një shembull i vërtetë i ndarjes ditore. Pas kapjes dhe ekzekutimit të Saddam Hussein, i cili mbajti tokën së bashku, popullsia sot ndahet ashpër. Rritja e popullaritetit të shtetit islam ka tërhequr vëmendjen ndaj kësaj ndarjeje dhe është mjaft e qartë se vendi po mbrohet artificialisht me disponime të pakta.

Iraku është i ndarë në tri grupe: Sunitët, Kurdët dhe Shiitët, të cilat nuk kanë gjasa të bashkohen dhe pritet që vendi të bjerë në tre besime më të vogla në proces.

Kiribati

Deri në vitin 1979, ky komb ishull në pjesën qendrore të Oqeanit Paqësor ishte një koloni britanike, që përbëhej nga tre grupe krejtësisht të ndara të ishujve të shpërndara nëpër Oqeanin Paqësor, Gilbert, Phoenix dhe Line. Konsiderohet të jetë epitomi i një parajse tropikale, por kushdo që dëshiron ta përjetojë atë duhet të bëjë sa më shpejt që të jetë e mundur, sepse niveli i ngritur i detit ka përmbytur tashmë dy ishujt. Nëse ky trend vazhdon, një pjesë e madhe e shtetit mund të bëhet një det, dhe pjesa tjetër nuk do të jetë më në gjendje të ofrojë kushte themelore të jetesës dhe pret që vendi të shembet në tre struktura më të vogla në proces.

Presidenti ka kërkuar tashmë ndihmë nga Zelanda e Re dhe Fixhi për të filluar pranimin e njerëzve nga Kiribati si refugjat të përhershëm.

Spanja

Kur kriza ekonomike goditi Spanjën në vitin 2008, ajo shkaktoi shumë dëme që e solli vendin në prag të shpërbërjes dhe ende nuk e ka marrë vetën.

Papunësia ishte 24% në vitin 2015, dhe deri më sot, kjo gjendje nuk është përmirësuar. Sikur kjo të mos mjaftonte, ka një ndarje të thellë në mesin e popullatës.

SHBA

Duke pasur parasysh historinë, fakti që popullsia amerikane është e ndarë nga dallimet e thella kulturore dhe qëndrimet politike midis Veriut dhe Jugut që nga Lufta Civile. Në vitin 2012, të 50 vendet morën mijëra letra nga qytetarët e tyre që kërkonin dalje nga bashkimi.

Më shumë gjasa, Alaska dhe Teksasi do të jenë të parët që do të ndahen.

Kinë

Përkundër faktit se Kina ka një nga ekonomitë më të mëdha në botë dhe një ushtri të fortë, kjo nuk do të thotë se është e mbrojtur nga kolapsi në 100 vitet e ardhshme. Kina gjithashtu ka një problem të madh të ndotjes së mjedisit që po kërcënon aq shumë sa që 250,000 kinezë vdesin para kohe çdo vit.

Sondazhet e vetë qeverisë kineze tregojnë se vendi mund të mbetet pa ujë të pijshëm deri në vitin 2030 dhe ka një shans të madh që shteti të mos përjetojë formën e tanishme në vitin 2050./gazetametro

Komentet
Top