Loading...

Kim Jong-u vazhdon lojën me zjarrin..

Kim-Jong-un.jpg

 

 

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka dënuar lansimin e një rakete me rreze të gjatë nga Korea Veriore, ku çoi deri në mbledhjen urgjente në New York, bëhet me dije se ky takim është kërkuar nga Koreja e Jugut, Japonia dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të cilat diskutojnë për një përgjigje që do t’i japin Koresë se Jugut pas këtij veprimi. Ata do të marrin një vendim të përbashkët dhe pritet që masat të jenë në ashpra.

Peniani tha se qëlluan me raketë për të vendosur një satelit në orbitë, por kritikët besojnë se qëllimi i vërtetë ishte për të testuar një raketë balistike. Ky veprim vjen disa javë pasi Koreja e Veriut zhvilloi një test të katërt bërthamor, por këto dy akte shkelin rëndë rezolutën e OKB-së. Peniani e lëshoi raketën me rreze të gjatë veprimi në 9 e 30 të mëngjesit, me orën lokale. njofton theguardian

 

Komentet

Leave a Reply

Top
Njoftim nga Shqipmedia. Kemi kaluar në faqe të re. Kliko këtuwww.shqip.media