Loading...

Mjalti shërues i shumë sëmundjeve

mjalt.jpg

Që nga kohët e lashta mjalti është përdorur si një ushqim dhe një ilaç.
Është shumë i lartë në komponimet e dobishme të bimëve dhe ofron disa përfitime shëndetësore.

Mjalti është veçanërisht i shëndetshëm kur përdoret në vend të sheqerit të rafinuar, që është kalori 100% bosh, njofton Klan Kosova.

Këtu janë 10 përfitimet më të mira shëndetësore të mjaltit:

Mjalti me cilësi të lartë është i pasur në antioksidantë

Mjalti është “më pak i keq” se sheqeri për diabetikët

Antioksidantë në të mund të ndihmojnë presionin e ulët të gjakut

Mjalti gjithashtu ndihmon në përmirësimin e kolesterolit

Mjalti mund të ulë trigliceridet

Komentet
Top
Njoftim nga Shqipmedia. Kemi kaluar në faqe të re. Kliko këtuwww.shqip.media