Loading...

Obama dhe Merkel diskutojnë për Ukrainën

0305.jpg

Presidenti amerikan, Barak Obama dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel kanë diskutuar në lidhje me “rritjen e konsiderueshme të dhunës” në lindje të Ukrainës.

Shtëpia e Bardhë ka njoftuar se të dy udhëheqësit kanë biseduar mbrëmë në telefon, gjatë rrugës që Obama po bënte për në Shtetet e Bashkuara pas vizitave në Indi dhe Arabi Saudite.

Shtëpia e Bardhë ka njoftuar se të dy liderët kanë thënë se Rusia është përgjegjëse për mbështetjen e saj ndaj separatistëve dhe për dështimin në respektimin e marrëveshjes së armëpushimit të arritur me qëllim të ndërtimit të paqes.

Dy liderët kanë diskutuar edhe për rëndësinë e finalizimit të një pakete financiare për Ukrainën. Në javët e fundit, separatistët e kanë nisur një seri të ofenzivave të reja përgjatë kufirit rus.

Gjatë ditës së djeshme, liderët e BE-së kanë kërkuar nga ministrat e jashtëm që të shqyrtojnë sanksionet e mundshme ndaj Rusisë, si përgjigje ndaj ofensivës së rebelëve.

Një vendim përfundimtar nëse do të ketë sanksione shtesë, pritet të finalizohet gjatë muajit shkurt.

Komentet

Leave a Reply

Top