You Are Here: Home » Lajme » Sali Berisha: Marrëveshja e Ohrit e harruar. Jep sinjale për opozitën shqiptare të veproje

Sali Berisha: Marrëveshja e Ohrit e harruar. Jep sinjale për opozitën shqiptare të veproje

Kryeministri shqiptar Sali Berisha sot ka theksuar se ndjen keqardhje që Marrëveshja e Ohrit akoma nuk është zbatuar dhe ajo sot është harruar fare, kështu duke humbur edhe rëndësinë ndërkombëtare ky dokument.

“Në vitin 2001 u zhvillua një luftë në territore të gjera të Maqedonisë dhe u arrit në një marrëveshje ndërkombëtare, që njihet si Marrëveshja e Ohrit. Ne e përshëndetëm këtë Marrëveshje në mënyrën më të vendosur e të bindur se ajo, e zbatuar, do të japë paqe e stabilitet në Republikën mike të Maqedonisë. Por cila është situata sot? Ka një progres të padiskutueshëm në zbatimin e Marrëveshjes, sikundër ka mangësi të pajustifikueshme në zbatimin e saj. Dëgjoni të flitet më për këtë Marrëveshje në rrafshin ndërkombëtar? Është harruar fare. Gabim shumë i madh.”

Dhe më tej Berisha shton se “në qoftë se ajo harrohet, ju garantoj se rryma tjetër, që thotë se ajo është tejkaluar, do të arrijë gradualisht të bindë njerëzit se ajo nuk është më e vlefshme. A kemi një rrymë në forcat politike shqiptare në Maqedoni që thonë se Marrëveshja nuk ka më vlerë, se është tejkaluar? Sigurisht kemi”./Almakos

 • Agim Hamiti

  SI DO TË REAGONIN SHQIPTARËT, SIKUR…

  a) …Berishës t’i mbushej mendja që të rrëfehej në mitingun përmbyllës
  të kësaj fushate elektorale, duke iu drejtuar turmave shqiptare (që nuk
  u bënë dot kurrë popull) me këto fjalë:

  – Tungjatjeta o
  «sovran» miopi, që po tallem me ty prej 22 vjetësh dhe ti nuk ndjeve të
  ngopur as me mashtrimet e as me bëmat e mia! Nuk e di se çfarë prapësie
  tjetër duhet të bëj unë, që truri yt i
  mykur të arrijë t’i kuptojë sadopak eksperimentet e vrazhdë që po bëhen
  në kurrizin tënd prej gomari dhe në dëm të kullotës tënde, që ti e quan
  më kot atdhe. Doje dhe të drejtë fjale ti, o «sovrani» im me samar! Po
  për çfarë tjetër mund ta përdorë të drejtën e fjalës gomari, veçse për
  të pëllitur? Oh, sa të këndshme më janë dukur pëllitjet e tua «liri,
  demokraci!», kur i dëgjoja nga tribuna e thosha me vete:
  «Do t’ju bëjë baca Salë që t’i harroni lirinë dhe demokracinë, mos kini merak; veç pak durim!».

  Dhe sa për durim, shok veten ke, o veshgjati im «sovran»! Unë kam
  filluar të lodhem kaluar mbi ty prej më se dy dekadash, e ti «sovrani»
  im me samar në çdo fushatë elektorale përtërihesh e të dëgjohen
  pëllitjet në kor deri në kupë të qiellit. Të bën shumë fajde tagjia e
  gënjeshtrave të mia dhe je mësuar aq tepër me të sa, sikur të ta
  ndërprisja ndonjëherë, ti do ta ndieje veten si i droguari atë ditë që
  nuk merr dozën me të cilën i është mësuar gjaku. Por nuk ta ndaj jo, mos
  ki merak: as unë s’duroj dot gjatë pa pëllitjet e tua poshtë këmbve të
  mia ngjitur në tribunë elektorale.
  Ndofta si efekt i moshës, kohët e fundit i kam bërë disa herë pyetjen vetes:
  «Çfarë duhet të bëj tjetër unë që «sovrani» kokëbosh ta kuptojë se kush jam në të vërtetë?»

  Më së fundi mendova se e gjeta çfarë duhej të bëja, që ti «sovran»
  kopani ta lexoje të shkruar me shkronja të mëdha realitetin: vesha jelek
  antiplumb.
  «E po, thashë me vete, megjithëse «sovrani» i ka trutë
  pa asnjë rrudhë, kaq gjë do ta kuptojë miopi: një kryeministër që vishet
  me jelek antiplumb edhe para një grumbulli bashkatdhetarësh të
  kontrolluar me vëmendje prej hienave të Visho Ajazit, është i
  ndërgjegjshëm se çfarë meriton; pra, ai vetakuzohet publikisht dhe kaq
  gjë e kupton edhe bufi me një sy».
  Mirëpo dashuria për mua t’i ka
  veshur përgjithmonë sytë e mendjes dhe të ballit ty, o «sovran» i të
  ndenjurave të mia, dhe ti nuk njeh tjetër shije të jetës tani, veç
  pëllitjeve për t’i mbajtur iso orgjive të mia politike. Apo s’të kam
  përgatitur një surprizë «të këndshme» për më 23 qershor: pëllitjet e tua
  do të dëgjohen deri në Korfuz këtë herë.

  b)… Rama të ndiqte shembullin e Berishës dhe të ligjëronte kështu:

  – Po ju flet ai «intelektuali i pavarur», që dikur e quante PS
  «rrangallë e ndryshkur enveriste» (siç është në të vërtet) dhe shokun
  Gramoz Ruçi «kriminel që duhet të japë llogari për vrasjet në kufi gjatë
  periudhës që ishte ministër i Brendshëm i Ramiz Alisë».
  Mirëpo ato
  shprehje mashtruese të miat i përkasin së shkuarës dhe ti i ke harruar o
  «sovran», ose «kërriçi i Baba Tasit», siç të thërrasim ty tani unë e
  Mozi midis nesh, kur duam të gajasemi. Sot po e pohoj me bindje të plotë
  që unë nuk mund të gjej dot Sekretar më të mirë se shoku Ruçi, i cili
  është një karrocier i shkëlqyer kur mbërthen në karrocë ty «sovran» në
  vend të gomarit – sinonimit tënd.
  Kur Mozi më rekomandoi në vitin
  2009 që të përdorja gjatë fushatës elektorale sloganin «tej së majtës e
  së djathtës», unë e pyeta i habitur:
  – Po çfarë është tej së majtës e së djathtës, o Mozi?
  – Është esfeli i gomarëve, ku do të bëjë qejf «kërriçi i Baba Tasit», m’u përgjigj ai, duke u shkrehur së qeshuri.
  Ndërsa kur e pyeta sivjet se çfarë do të ishte «Rilindja» që do të të premtonim ty «sovran» torollaku, Mozi m’a ktheu ezber:

  – Rilindja e Enverizmit, çfarë Rilindje tjetër mund të ketë në çifligun
  tonë Shqipëri? Gjersa shoku Enver i gëzon titujt «Hero i Popullit» dhe
  «Hero i Punës Socialiste» edhe sot, pas njëzet e dy vjetësh demokraci,
  ç’kuptim ka që të mos ta rivendosim monumentin e tij atje ku ka qenë?
  Për këtë qëllim duhet të kërkojmë ndërhyrjen direkte të Anglezëve në
  qeverisjen tonë, se ata dinë t’i vërtitin mirë këto punë dhe «sovrani» e
  kyç gojën si gjithmonë.
  Pikërisht për këtë arsye unë
  nënshkrova marrëveshjen me ish-kryeministrin anglez, Toni Bler, që ai të
  luaj rolin e këshillëtarit vendimmarrës, po u bëra unë kryeministër.
  Ndërkohë tre mijë trupa të zgjedhur anglezë do të instalohen pas
  zgjedhjeve në Shqipëri, që ne ta ndiejmë veten si veshka në mes të
  dhjamit në shpinë të «sovranit». Ndërsa me Berishën Anglo-Amerikanët e
  luajnë tërthorazi një rol të tillë, me ne do ta luajnë drejtpërdrejt,
  meqenëse marrëveshja midis dy qeverive do të interpretohet si
  marrëveshje mes dy partive tona të majta. Jo më kot dinaku Bler, mbasi
  firmosëm të dy, më tha:
  «Marrëveshja që nënshkruam sot bashkë i
  ngjan asaj që u nënshkrua para plot 70 vjetësh midis udhëheqësit tuaj të
  lavdishëm, Enver Hoxha, dhe gjeneral Dejvisit tonë».

© 2008-2014 fuqizuar nga Shqipmedia.com

Scroll to top