Loading...

Pse nuk duhet të pini kafe me stomak bosh

auto_image1519053415.jpg

Shumë njerëz janë mësuar ta pinë kafen me stomak bosh, gjë që nuk është e mirë për trupin e tyre.

Edhe nëse kafja ka një efekt pozitiv në disponimin, funksionin e trurit dhe performancën atletike, pirja me stomak bosh është një zakon i dëmshëm.

Ehe nëse nuk ndjehesh i uritur kur zgjohesh ose para se të pish kafen, përpiqu të hash diçka për të mbajtur qëndrueshmërinë e sheqerit në gjak.

Shihni edhe dy efekte të tjera të pirjes së kafesë me stomak bosh:

Shtimi në peshë

Një tjetër efekt i rëndësishëm  është rritja e shanseve për të marrë peshë. Sidomos ata që e kanë të përditshme kafen e mëngjesit, duhet të jenë të vetëdijshëm se prishin nivelet e insulinës, duke çuar në dëshirën për ushqime me yndyrë të lartë dhe sheqer.

Problemet në stomak

Antioksidantë, të cilët përmbajnë sasi të mëdha kafeje, shoqërohen me një lloj acidi (acid klori gjenik) që gjendet në shumë fruta.

Një filxhan kafe të thjeshtë me stomak bosh stimulon sekretimin e acidit klorhidrik në traktin e tretjes. Kur stomaku është bosht, ka të ngjarë që konsumimi i kafesë të çojë në rritjen e nivelit të acidit stomak dhe të vjella.

Komentet
Top