Loading...

Sa gabime në merkato! Inter, më i dështuari në histori

inter-768x432.jpg

Braziliani Coutinho pesë vjet më parë, në merkaton e dimrit 2013, la Inter për të shkuar te Liverpool, vetëm për 13 milionë euro. Coutinho i përkiste Interit për katër vjet e gjysmë, edhe pse në dy vitet e para qëndroi në Brazil, me huazim te Vasco da Gama, klubi i tij i origjinës. Barcelona e bleu për 160 milionë euro.

Por Coutinho nuk është shitja e vetme e viteve të fundit, që me kalimin e kohës ka rezultuar e gabuar në aspektin sportiv dhe të lirë në aspektin ekonomik. Roberto Carlos, Pirlo, Bergkamp apo Ronaldo triumfuan gjatë një periudhe të gjatë në klubet e tyre të destinacionit, pas largimit nga Interi.
Italiani Pirlo pati një rast të ngjashëm me atë të Coutinhos. Pas tri sezoneve dhe dy transferimeve, Interi e shiti atë te fqinjët e Milanit, për 18 milionë euro. Një sasi e rëndësishme parash për kohën (ishte lojtari i 18-të më i shtrenjtë i atij sezoni), por që përfundoi duke qenë një gjë e vogël për klubin “rossonero”, ku mbeti një dekadë dhe fitoi dy Champions.

Gjithashtu, spikatën në klubet e tyre përkatëse Roberto Carlos dhe Dennis Bergkamp, ​​në të dyja rastet gjatë 11 viteve. Braziliani arriti në vitin 1996 te Real Madrid dhe mblodhi një mori titujsh. Klubi i bardhë pagoi 500 milionë peseta për të, tani vetëm tre milionë euro.

Më shumë para kishte marrë një vit para klubi lombard nga Bergkamp, ​​i cili e shiti tek Arsenal për pak më shumë se 11 milionë euro, nënshkrimi i dytë më i shtrenjtë i atij sezoni. Diçka më afër në kohë, shitja e Ronaldos, provoi, gjithashtu, një vendim të gabuar të Interit.

Te zikaltrit, “Fenomeni” ka përjetuar skenën e tij më të keqe si futbollist, i dënuar nga një kalvari lëndimesh. Te Real Madridi shkoi pas ringjalljes në Kupën e Botës së zhvilluar në Japoni dhe Kore. 45 milionë euro e çuan atë në Bernabeu (Interi i kishte paguar Barçës 28 milionë euro, katër vjet më parë).

Ronaldo, gjithashtu, triumfoi në Madrid për një çmim të moderuar, duke pasur parasysh kushtet e tregut në atë kohë. Në dy verat e mëparshme, Real Madridi kishte paguar 60 milionë euro për Figon dhe 72 milionë euro për Zidanen. Pra, braziliani nuk ishte nënshkrimi më i shtrenjtë i asaj merkatoje në vitin 2002: Manchester United shpenzoi një milion euro më shumë për të marrë Rio Ferdinand. Inter ka gabuar aq shumë, sa duket se nuk ka klub tjetër në botë si ai në këtë aspekt.

Komentet
Top
Njoftim nga Shqipmedia. Kemi kaluar në faqe të re. Kliko këtuwww.shqip.media