SHBA dhe Arabia Saudite, marrëveshje prej 110 miliardë dollarësh

gettyimages-685930140.jpg

US President Donald Trump (L) and Saudi Arabia's King Salman bin Abdulaziz al-Saud take part in a signing ceremony at the Saudi Royal Court in Riyadh on May 20, 2017. / AFP PHOTO / MANDEL NGAN (Photo credit should read MANDEL NGAN/AFP/Getty Images)

Një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë njoftoi sot për arritjen e marrëveshjes me Arabinë Saudite për shitje të armëve me një vlerë prej 110 miliardë dollarë nga SHBA-të për Arabinë Saudite, në ditën e parë të vizitës së presidentit Donald Trump në Riad, ku ai po zhvillon vizitën e tij të parë zyrtare jashtë vendit.

“Presidenti dhe sekretari i Shtetit Tillerson do të asistojnë një ceremoninë e nënshkrimit të kontratës prej 110 miliardë dollarëve”, deklaroi ky përgjegjës.

“Kjo kontratë synon të mbështesin sigurinë afat gjatë të Arabisë Saudite dhe të rajonit në Gjirit përballë kërcënimeve iraniane”, shtoi ai pa dhënë detaje mbi marrëveshjet.

Komentet
Top